Belka
Poniedziałek, 8 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Adrian, Edgar
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W tężni solankowej w Legionowie bezpłatnie poprawisz stan swojego zdrowia i ......

Data publikacji: 2017-04-03, Data modyfikacji: 2017-04-07
A A AWydrukDrukuj  
 
W tężni solankowej w Legionowie bezpłatnie poprawisz stan swojego zdrowia i ......

Dbanie o zdrowie kojarzy się najczęściej z wizytami u lekarza. Nikt tak naprawdę za nimi nie przepada. Jedni czują lęk przed poddaniem się badaniu, a inni martwią się kolejnym wydatkiem (w przypadku korzystania z prywatnej służby zdrowia). My mamy rozwiązanie, które pozwoli wyleczyć niektóre z chorób, poprawi ogólny stan zdrowia oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze. W tym celu należy odwiedzić tężnię solankową w Legionowie.

Druga z tężni znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego została otwarta w połowie 2015 roku. W odróżnieniu od uzdrowiska w Konstancinie wstęp do tężni w Legionowie jest bezpłatny. Atutem jej jest umiejscowienie - znajduje się w Parku Zdrowia (ul. Jana III Sobieskiego). Dzięki temu dbać o zdrowie można w miejscu, które dodatkowo posiada liczne walory rekreacyjne. Na terenie Parku Zdrowia, przez mieszkańców nazywanym Parkiem Seniora, znajdują się m.in. urządzenia do ćwiczeń. Po aktywności fizycznej, można odpocząć na jednej z ławeczek, obserwując naturę i cieszyć się spokojem oraz ciszą. Latem 2016 r. w Parku Zdrowia miały miejsce koncerty i potańcówki.

Spacery na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna z całą pewnością przyczynią się do poprawy samopoczucia i zdrowia. Jednak największy wpływ na zwiększenie witalności ma solankowa tężnia. Nie trzeba już jechać nad morze, aby dostarczyć naszemu organizmowi zbawiennej dawki jodu. Oprócz tego w tężni wytwarza się aerozol, który jest skarbnicą mikroelementów takich jak magnez, brom, sód, żelazo, wapń i potas. Powstaje on w wyniku parowania spływającej po tarninie solanki. W jaki sposób ma to nam pomagać?

Magnez to bardzo ważny pierwiastek dla organizmu człowieka. Jego rolą jest utrzymanie prawidłowych funkcji układu nerwowego. Pozytywnie wpływa także na pracę mózgu. Magnez zadba także o to, abyśmy byli zrelaksowani, działa na nas uspokajająco. Ponadto poprawia pamięć, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które w podeszłym wieku zaczynają mieć z nią problemy. Sprawniejsza praca szarych komórek powoduje również, że lepiej zaczyna nam się myśleć. Każdy powinien dbać także o dostarczenie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości żelaza, tylko to uchroni nas przed anemią.

Układ nerwowy jest wspomagany również za sprawą sodu. Oprócz tego pierwiastek ten odpowiada za prawidłowe działania układu mięśniowego. Ponadto sód reguluje pracę serca i pomaga utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Równie ważny, jak sód jest potas i wapń. Ten pierwszy pobudza wydzielanie insuliny i pozytywnie wpływa na pracę mięśni oraz umysłu, co przekłada się na poprawienie koncentracji. Potas to również przyjaciel naszych nerek. Wapń natomiast dba o mocne kości i zęby. Mało kto wie, że odpowiada on także za prawidłową krzepliwość krwi.

Niedoceniany jest za to jod, a on także należy do pierwiastków, które są niezbędne dla zdrowego ciała i umysłu. Najczęściej jod kojarzy się z pobytem nad morzem. Jeśli chcemy przyjąć jego duże dawki, powinniśmy udać się do tężni solankowej w Parku Zdrowia. Już godzina wśród konstrukcji pokrytych gałązkami tarniny dostarczy jodu, który organizm zebrałby w ciągu trzydniowej wycieczki nad morzem. Jod jest wyjątkowo ważny przy chorobach tarczycy, odpowiada on bowiem za jej prawidłową pracę. Tężnia, jak i inne atrakcje Parku powstały przede wszystkim z myślą o seniorach i to właśnie przez nich są tłumnie odwiedzane. Teren Parku Zdrowia jest monitorowany przez jedną z kamer miejskiego monitoringu. Spacerowicze mogą skorzystać także z miejskiego szaletu, który podobnie jak tężnia jest darmowy.

****

Tężnia solankowa niekiedy nazywana także gradiernią. Jest to konstrukcja w formie walca wykonana z drewna, która posiada dach kryty gontem. Najważniejszym elementem tężni jest rdzeń znajdujący się pośrodku. Jest on wypełniony tarniną. Niezbędne w każdej tężni są również urządzenia, które pompują solankę. Ta w legionowskiej tężni jest transportowana z Zabłocia. Spływ solanki jest możliwy dzięki korytu przelewowemu, które jest umieszczone nad tarninowym rdzeniem. Z koryta znajdującego się na dole solanka dostaje się do zbiornika, z którego ponownie jest tłoczona na górę. Tak wygląda cały, zamknięty obieg.

M.Ługowik, Źródło artykułu: informator-lokalny.pl, Autor zdjęć: &Rysia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 
Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
do godziny
od jednej do dwóch godzin
od dwóch do czterech godzin
od czterech do ośmiu godzin
osiem godzin lub więcej
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób.



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola