Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

„Nie oddamy Legionowa" - grzmią mieszkańcy miasta, w odpowiedzi na projekt ustawy, który zakłada przyłączenie Legionowa do Warszawy

Data publikacji: 2017-02-26, Data modyfikacji: 2017-02-26
A A AWydrukDrukuj  
 
„Nie oddamy Legionowa

„Nie oddamy Legionowa" - grzmią mieszkańcy miasta, w odpowiedzi na projekt ustawy, który zakłada przyłączenie Legionowa do Warszawy

W Sejmie znalazł się projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, w którym czytamy o konieczności nowelizacji ustawy o ustroju Warszawy, a tym samym przyłączeniu do stołecznego miasta 32 gmin położonych pod Warszawą. Dzięki temu stolica stałaby się „megamiastem" obejmującym ogromną część województwa mazowieckiego oraz metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego. Jeszcze niedawno temu mówiło się o przyłączeniu zaledwie czterech miast (Wołomin, Zielonka, Kobyłka i Marki). Jak jednak obserwujemy, projekt w krótkim czasie znacznie się rozrósł.

Pomysł skrytykowała prezydent Warszawy pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, twierdząc, że jest to próba przejęcia władzy przez PiS w stolicy. Projekt zakłada bowiem, że w Warszawie pozostanie 18 radnych (jeden z każdej dzielnicy), do których dołączą ci z okolicznych gmin, jak wiadomo, ma być ich 32. Według pani prezydent spowoduje to, że podatki warszawiaków w dużym stopniu będą utrzymywać nowo przyłączone gminy. Tym samym ucierpią na tym sami warszawiacy. Twierdzi ona także, że projekt ten ma na celu „zatrudnienie swoich", czyli radnych opowiadających się za PiS-em.

Do walki o swoją autonomię stanęli także mieszkańcy Legionowa, którzy są jednymi z największych przeciwników pomysłu Jacka Sasina, jednego z autorów projektu. Wskazują oni, że niezwykle ważne jest posiadanie własnego prezydenta oraz radnych, którzy wydają efektywnie pieniądze na rozwój gminy. Legionowianie są zgodni w tym, że zmieni się to w momencie, w którym miasto zostanie przyłączone do Warszawy. Po przyłączeniu do Warszawy Legionowo byłoby reprezentowane tylko przez jednego radnego, a zamiast prezydenta miałoby burmistrza. Pieniądze to jednak nie wszystko, dużo ważniejsze jest to, że miasto utraciłoby swoją tożsamość. „W tak wielkim mieście Legionowo zginie" - to słowa jednego z mieszkańców. Duże emocje wywołuje także sposób przeprowadzania reformy. Jak twierdzą samorządy, ich nikt o zdanie nie pytał.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski poinformował, że w mieście zostanie przeprowadzone w tej sprawie referendum. Smogorzewski był zaszokowany faktem, że projekt uchwały, który dotyczy 3 milionów Polaków, nie został skonsultowany z jednostkami samorządów terytorialnych gmin i powiatów, które według pomysłu PiS-u miałyby zostać wcielone w obręb stolicy. Jednym z haseł, pod jakimi partia rządząca zachwal swój projekt, jest „lepsza komunikacja za mniejsze pieniądze". Z wyliczeń samorządu wynika, że nie ma to żadnego pokrycia w rzeczywistości. Pomimo tego, że ustawa dotycząca referendum została uchwalona przez radę miasta Legionowo, nie ma pewności, czy głos zostanie oddany w ręce mieszkańców. Uchwała może bowiem zostać uchylona przez wojewodę mazowieckiego.

 

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Czy jesteś za przyłączeniem Legionowa do Warszawy?
Tak - chcę przyłączenia do stolicy
Nie - jestem przeciwny
Nie mam zdania
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób. 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola