Belka
Poniedziałek, 13 Maja 2024   imieniny: Gloria, Robert, Serwacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Międzynarodowy Festiwal Poetycki – Indie 2019

Data publikacji: 2019-10-18, Data modyfikacji: 2019-10-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Międzynarodowy Festiwal Poetycki – Indie 2019

W drugiej połowie września 2019 r. grupa polskich poetów ( Renata Cygan, Anna Czachorowska, Ryszard Grajek, Alicja Kuberska, Bożena Mazur-Nowak, Izabela Zubko) gościła na Międzynarodowym Festiwalu w Guntur i Hayderabad (19 -24.IX.2019 r.).

Polska grupa została zaproszona przez hinduskiego poetę i kardiochirurga w jednej osobie dr Lanka Siva Rama Prasada. Na okoliczność tego Festiwalu została wydana antologia „As Clear as the Sun” („Jasne jak Słońce”) zawierająca wiersze 22 polskich poetów w wyborze dr Prasada przy współpracy polskiej poetki Alicji Kuberskiej. Wiersze zostały wydane w językach: polskim, angielskim i telugu ( jeden z 21 oficjalnych języków Indii). Delegacja polska została wyjątkowa serdecznie przyjęta przez hinduskich poetów. Festiwal w Guntur, którego organizatorami byli Państwo Nagasuseela Panchumarti i Gopichand Paruchuri (poeci i wykładowcy języka angielskiego) odbył się pod hasłem „All for Peace, Peace for All” („Wszystko dla Pokoju, Pokój dla Wszystkich”). Została też wydana ponad 300 stronicowa Antologia „The Vase” zawierająca wiersze poetów z całego świata ( w języku angielskim). Na scenie poeci prezentowali swoją twórczość w językach ojczystych, które następnie zostały przeczytane w języku angielskim. Poza poezją na scenie zaprezentowali się muzycy i tancerze z różnych krajów. Agnieszka Jarnicka, która również uczestniczyła w literackiej wyprawie do Indii zaśpiewała, akompaniując sobie na gitarze, polski utwór z repertuaru Lady Pank - „ Zawsze tam gdzie ty”. Przy chóralnym wsparciu polskich poetów wykonanie to było bardzo ciepło przyjęte przez wielojęzyczną publiczność. Polska delegacja została obdarowana licznymi nagrodami w postaci statuetek, dyplomów, tradycyjnych szali i turbanów a także wydaną na tę okazję Antologią „The Vase”.

W dniu 22 września polska delegacja spotkała się z hinduskimi mediami w Muzeum Salar Jung w Hayderabadzie. Jeden z organizatorów i fundatorów tego Festiwalu, światowej sławy reżyser, właściciel wytwórni filmowej Tollywood, p. B.Narsing Rao osobiście wręczał nagrody (statuetki, dyplomy i obrazy namalowane przez hinduskiego artystę). Już następnego dnia informacje o festiwalach w Guntur i Hayderabadzie ukazały się w 10 niezależnych pismach. Uczestnicy festiwalu mieli także ciekawie zorganizowany czas poza festiwalem. Poza zwiedzaniem świątyń, zostali zaproszeni do wytwórni filmowej Tollywood. Specjalnie dla nich odbył się koncert w pięknych, cudownie oświetlonych ogrodach w Hayderabadzie. Zostali także zaproszeni do Centrum Kultury Vijayawada & Armaravati. Polska delegacja została przywitana przez p. prezes Padmaja Iyengar - Paddy, poetkę i pisarkę Dr Prasad przedstawił każdego polskiego poetę z osobna, czytając jego biografię. Na tym pełnym ciepła i serdeczności spotkaniu, sympatyczną dla nas niespodzianką, było wykonanie ( podczas koncertu muzyki klasycznej) utworu Wisławy Szymborskiej. Wiersz naszej noblistki pt. „Trzy słowa najdziwniejsze” do własnej muzyki wyśpiewała po polsku Ran Jani Szatkowski. To był wielki ukłon w kierunku naszej delegacji. Jak również zaproszenie do udziału w kolejnej antologii. Tym razem nasze wiersze tłumaczyć będzie poetka Sarala Ram Kamel. To był piękny czas dla wszystkich poetów uczestniczących w tym niezwykłym wyjeździe do dalekich Indii, gdzie każdym gestem, każdym uśmiechem udowodniano tak wielką sympatię dla naszej grupy. Według nich „Poezja – to wieczny most łączący umysły poza granicami”

Hindusi to wspaniali, pozytywnie nastawieni do życia ludzie, którzy kochają Poezję. Kochają też Polskę.

, Źródło artykułu: Gminna Biblioteka Publiczna im. ka. Jana Twardowskiego w Jabłonnie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 
Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
do godziny
od jednej do dwóch godzin
od dwóch do czterech godzin
od czterech do ośmiu godzin
osiem godzin lub więcej
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób.



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola