Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Serock: Zapraszamy do Izby Pamięci

Data publikacji: 2018-05-23, Data modyfikacji: 2018-05-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Serock: Zapraszamy do Izby Pamięci

30 kwietnia minął rok od otwarcia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku - samorządowej placówki o charakterze muzealnym. 

W ciągu tych dwunastu miesięcy Izbę odwiedziło wiele grup zorganizowanych, mieszkańców gminy Serock i Powiatu Legionowskiego, turystów z całej Polski i świata. Cieszymy się, że muzealna ekspozycja, w której zgromadzona została bogata historia Serocka i okolic, spotyka się z uznaniem gości. Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego, Izba będzie otwarta pięć dni w tygodniu. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

Historia Serocka i okolic – na wyciągnięcie ręki


Prezentowana w Izbie ekspozycja opiera się na multimedialnym i interaktywnym przekazie. Większość informacji znajduje się w dotykowych monitorach. Treści wzbogacone są zdjęciami – wiele z nich pochodzi z archiwów muzeów znajdujących się na terenie całego kraju i poza jego granicami.

W pierwszej sali rzucająca się w oczy oś czasu pozwala prześledzić najważniejsze wydarzenia w historii Serocka. Tu dowiemy się o etymologii nazwy miasta i o tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków. W monitorach prezentowane są informacje na temat:
- wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie dawnego grodu - Barbarki,
- kościoła - zarówno tego, który istnieje w Serocku do dziś, jak i kościoła Św. Ducha, który dwa wieki temu zniknął z mapy miasta
- powstania miasta, jego symbolach i życiu mieszkańców w średniowiecznym Serocku
- społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową stanowiła połowę mieszkańców miasta,
- flisaków, rybaków i retmanów – silnie związanych przez wieki z historią Serocka
- zasłużonych dla miasta mieszkańcach, szczególnych postaciach i rodach związanych z miastem i gminą

W tej sali znajdują się również kopie zabytków archeologicznych znalezionych podczas badań prowadzonych na grodzisku Barbarka w latach 60. XX wieku – np. pochodząca z XI wieku moneta – dirhem arabski, naczynie ceramiczne czy bransoleta o zoomorficznych kształtach. Tu też znajdują się kopie najstarszych dokumentów mówiących o Serocku, np. Falsyfikatu Mogileńskiego, dokumentu potwierdzającego nadanie praw miejskich a także innych, ważnych dla miasta. 

Na ścianach znajdują się również mapy – między innymi mapa rzecznych szlaków handlowych, przy których położony był Serock.

Druga sala poświęcona jest historii Zegrza, powstaniom narodowym, postaci Napoleona oraz pierwszej i drugiej wojnie światowej. Znajduje się tu również interaktywna mapa będąca krótką wędrówką przez dzieje Serocka, obrazująca najważniejsze wydarzenia z jego ponad 1000-letniej historii. W gablotach prezentowane są artefakty pochodzące z dawnej kolekcji militariów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, ofiarowane przed kilku laty Urzędowi Miasta i Gminy Serock.

Trzecia sala poświęcona jest współczesności. Znajdują się tu pamiątki z obchodzonego w roku 2017 jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich a także dekret papieski potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Duży ekran dotykowy z interaktywną mapą pomoże zwiedzającym znaleźć najważniejsze informacje związane z turystycznym charakterem Serocka. Znajdziemy tu również mapę miasta, w klasycznym, papierowym wydaniu, która pomoże podczas wędrówek po terenie gminy. 

Nowe godziny otwarcia

Od 2 maja 2018 r. w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich zacznie obowiązywać nowy regulamin porządkowy. Oznacza to m.in. zmianę godzin otwarcia – w środy, czwartki od godz. 10.00 do 15.00, w piątki, soboty i niedziele od 11.30 do 17.30. W dalszym ciągu, w uzasadnionych przypadkach, dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu możliwe jest udostępnienie ekspozycji w innym czasie. Wystarczy telefon do Izby (22 768 32 95) lub Referatu Komunikacji Społecznej UMiG w Serocku (22 782 88 43). Zwiedzanie Izby pozostaje bezpłatne.

Wieczór w Izbie

19 maja w całej Polsce organizowana jest „Noc muzeów”. Tego dnia, a właściwie wieczora, zapraszamy również do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, gdzie od godziny 16.00 do 20.00 trwać będzie prezentacja, pt. „Kawaleria w wojnie o odzyskanie niepodległości 1918-1921” prowadzona z ułańską fantazją przez dr. hab. inż. Krzysztofa Falkowskiego, przy współudziale Stowarzyszenia VII Pułku Lansjerów Nadwiślańskich. Podczas spotkania prezentowane będzie umundurowanie, wyposażenie i broń kawalerii.

UMiG Serock, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Czy jesteś za przyłączeniem Legionowa do Warszawy?
Tak - chcę przyłączenia do stolicy
Nie - jestem przeciwny
Nie mam zdania
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób. 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola