Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przedstawiciele Jabłonny na Festiwalu w Warnie

Data publikacji: 2018-07-03, Data modyfikacji: 2018-07-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Przedstawiciele Jabłonny na Festiwalu w Warnie

W dniach 25 – 28 czerwca 2018 r. w Warnie, morskiej stolicy Bułgarii odbywał się XII Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej „Słowiańska Pregradka” ( czyli „Słowiański Uścisk”). Festiwal zorganizowała Międzynarodowa Akademia Literatury i Sztuki Słowiańskiej. Jest to międzynarodowa organizacja łącząca poetów, pisarzy, muzyków, malarzy i innych artystów. Słowiańskość traktuje nie tylko jako wspólnotę terytorialną, historyczną czy językową, ale przede wszystkim – duchową. Tak jak uduchowiona jest jej szefowa i założycielka Ełka Niagołowa, zwana białą damą tamtejszej poezji.

Rozpoczęcie odbyło się na krużganku Muzeum Archeologicznego, jednego z najlepszych muzeów w Bułgarii. Ełka Niagołowa przedstawiła wszystkich uczestników festiwalu z 21 krajów. Wśród nich byli reprezentanci Polski: Anna Czachorowska (dyr. Biblioteki w Jabłonnie) i Błażej Szuman, poeta mieszkający na stałe w Londynie. Kolejny dzień to spotkanie w Ambasadzie Rosyjskiej w Warnie, gdzie autorzy czytali swoje wiersze a następnie w Muzeum Archeologicznym, w pięknej sali ze starożytnymi dziełami sztuki oraz ikonami z XIV wieku. Trzeci, ostatni dzień Festiwalu odbył się w Kamcziji, w centrum Naukowym im. Jurija Gagrina. Po zwiedzeniu Centrum i pokazie w Planetarium, w sali widowiskowej odbyła się prezentacja wydanej na tę okoliczność Antologii „Rzeka i trzecie wybrzeże”( antologia zawiera wiersze 143 poetów z 21 krajów). Autorzy czytali swoje, zamieszczone w niej wiersze, dotyczące morza i rzek. Cudowny śpiew Olgi Vasilenko –Koevy niezwykle wzbogacił prezentację poetycką. Uroczysta kolacja w Centrum oraz olbrzymie ognisko u ujścia Dunaju do Morza Czarnego zakończyły ten niezwykły Festiwal.

, Źródło artykułu: Biblioteka w Jabłonnie, Autor zdjęć: Biblioteka w Jabłonnie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Czy jesteś za przyłączeniem Legionowa do Warszawy?
Tak - chcę przyłączenia do stolicy
Nie - jestem przeciwny
Nie mam zdania
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób. 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola