Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Międzynarodowy Festiwal Poetycki PARS Poetry 2018

Data publikacji: 2018-11-22, Data modyfikacji: 2018-11-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Międzynarodowy Festiwal Poetycki PARS Poetry 2018

W dniach 14–17 listopada 2018 r. w kilku miastach Słowacji odbywał się Międzynarodowy Festiwal Poetycki PARS Poetry 2018. Moderatorami wszystkich spotkań byli: Zuzana Kuglerowa i Ondrej Kalamár wybitni pisarze ze Stowarzyszenia PARS ARTEM w Bratysławie.

W festiwalu uczestniczyli autorzy z 7 krajów Europy. Wśród nich reprezentanci Polski: Anna Czachorowska (dyrektor Biblioteki w Jabłonnie) oraz Aleksy Wróbel i Remy Juskiewitz. Obydwaj panowie reprezentowali również Wielką Brytanię, gdyż mieszkają tam od wielu lat, promując polską literaturę. Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się od wizyty w Ratuszu Miejskim w Banskiej Bystrzycy. Uczestnicy festiwalu zostali serdecznie przyjęci przez włodarzy miasta. Oficjalne otwarcie Festiwalu odbyło się po południu w sali wystawowej Biblioteki Naukowej. Koordynatorem spotkań w Banskiej Bystrzycy był słowacki poeta Miroslav Kapusta. Drugi dzień festiwalu to program poetycko-muzyczny, zaprezentowany w kościele św. Katarzyny w Kremnicy. Autorzy zagraniczni czytali swoje wiersze a oprawę muzyczną przygotowali artyści słowaccy. Kolejne dwa dni to spotkania w bibliotekach szkolnych (Modra i Trnava) i na uniwersytetach (Zvolen). Po południu goście festiwalowi zostali na zamku w Smolenicach. Tam odbywały się wystawy malarskie słowackich artystów oraz recitale słowackich, czeskich i bułgarskich artystów. Podczas wieczoru polskiego wystąpili: Anna Czachorowska, Aleksy Wróbel, muzyczną oprawę zapewnił Remy Juskiewitz. Ostatniego dnia zagranicznych gości odwieziono do Bratysławy. W każdym z miast, w którym odbywały się spotkania panowała bardzo serdeczna, przyjazna i pełna miłości do słowiańskiej poezji atmosfera.

, Źródło artykułu: Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie, Autor zdjęć: Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Czy jesteś za przyłączeniem Legionowa do Warszawy?
Tak - chcę przyłączenia do stolicy
Nie - jestem przeciwny
Nie mam zdania
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób. 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola