Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

600-lecia nadania praw miejskich Serockowi

Data publikacji: 2017-08-02, Data modyfikacji: 2017-08-02
A A AWydrukDrukuj  
 
600-lecia nadania praw miejskich Serockowi

30 lipca br. na terenie Serocka odbył się Piknik Historyczny, który wpisał się w kalendarz imprez obchodzonych z okazji jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi.

Piknik był pełen atrakcji oraz prezentacji. Można było obejrzeć tańce w stylu dawnym, pokaz mody średniowiecznej, żonglerkę flagami w wykonaniu grupy Belriguardo, występy piosenek żydowskich w wykonaniu Stowarzyszenia Miłośników Skubianki, widowiskowe turnieje rycerskie i wystrzały z armaty. Uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zabytkowym samochodzie Pana Zejdlera, zakupić gliniane, filcowe i „średniowieczne” pamiątki. 
Żołnierze 8. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego ochoczo dzielili się swoją wiedzą z gośćmi zapewne z nadzieją na owocny werbunek młodych żołnierzy lub pomocnych markietanek.

Żołnierze Zgrupowania Zegrze nie tylko prezentowali swój żołnierski ekwipunek, ale również zapraszali do pancernego wozu bojowego. Dzieciaki i dorośli z zapałem wymachiwali szablami i mierzyli z karabinów pod okiem rekonstruktorów.

Gwarno i barwnie było na uliczce żydowskiej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Skubianki. Można tam było spotkać bardzo poczciwych Żydów – chętnie karmiących wszystkich zgłodniałych uszami Hamana i pojących spragnionych orzeźwiającą lemoniadą; raczących humorem i pokojowym pozdrowieniem.

Żydowskie dzieci grały w dawne gry i zapraszały do zabaw, a w przerwach szyły wianki w zakładzie krawieckim.

Podczas przedsięwzięcia zaprezentowali się: Grupa rekonstrukcyjna Templum Temporis, Żołnierze 8. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Żołnierze Zgrupowania Zegrze, Stowarzyszenie Miłośników Skubianki oraz Zespół Tańców Dawnych Belriguardo. Ważną rolę w tej odegrali również uczestnicy Pikniku, którzy tak licznie przybyli na serocki rynek, by wspólnie świętować jubileusz miasta.

UMiGM Serock, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP, Autor zdjęć: Piknik Historyczny
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Czy jesteś za przyłączeniem Legionowa do Warszawy?
Tak - chcę przyłączenia do stolicy
Nie - jestem przeciwny
Nie mam zdania
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób. 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola