Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Darmowy listopad na półmetku ¬– podróż w czasie i skarby do odkrycia

2016-11-16  
Źródło artykułu: v5group.pl
 
Darmowy listopad na półmetku ¬– podróż w czasie i skarby do odkrycia

Jesienna aura sprzyja spacerom po ogrodach królewskich, a zabytkowe obiekty Łazienek Królewskich przyciągają cennymi kolekcjami sztuki i atrakcyjnym programem wydarzeń. Jak co roku ogromną popularnością cieszą się lekcje muzealne i warsztaty edukacyjne, nie brakuje chętnych na nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii, na swoją publiczność tradycyjnie mogą też liczyć koncerty muzyczne. Do końca miesiąca trwa Darmowy listopad – okazja, żeby poczuć magiczny klimat tego miejsca i rozsmakować się w prawdziwej sztuce, ale także poznać historię i odkryć skarby letniej rezydencji Stanisława Augusta. Coraz mniej czasu i aż tyle do zobaczenia!

Przez cały listopad za darmo zwiedzać można Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki i Podchorążówkę z Salonem Pamiątek I. J Paderewskiego oraz Salą Powstania Listopadowego. Codziennie o godz. 11.00, 14.00 i 17.00 pracownicy Łazienek Królewskich podczas darmowego oprowadzania opowiadają o historii rezydencji, mecenacie Stanisława Augusta, jego kolekcjach i najciekawszych eksponatach w zbiorach muzeum. Na niedziele przygotowano specjalne propozycje dla rodzin z dziećmi: o godz. 12.00, 13.00 i 14.00 edukatorzy oprowadzać będą po Pałacu na Wyspie (20.11) i Starej Oranżerii (27.11).

Na oczach zwiedzających ożyją XVIII-wieczne Łazienki – królewska rezydencja i zarazem najważniejszy salon stolicy. Wszystko za sprawą ubranych w stroje z epoki aktorów ze stowarzyszenia Arsenał, którzy w kolejne niedziele będą towarzyszyć gościom w Pałacu na Wyspie (20.11) i Starej Oranżerii (27.11). Na dodatkowy dreszcz emocji podczas odkrywania zakamarków Łazienek Królewskich w każdą sobotę listopada mogą liczyć uczestnicy nocnego zwiedzania – magiczna noc w muzeum trwa aż do godz. 23.00.

Jeszcze tylko do końca miesiąca na wystawie jednego obrazu w Pałacu na Wyspie można podziwiać niezwykłe płótno Gonzalesa Coques’a – „Wnętrze galerii obrazów” z II poł. XVII w. To perła pochodząca ze zbiorów Muzeum Mauritshuis w Hadze, obraz, a właściwie cała galeria obrazów w obrazie, który nie tylko mówi wiele o epoce i panującej wówczas modzie na kolekcjonowanie dzieł sztuki, ale stanowi także rodzaj wyrafinowanej łamigłówki. Oglądający mieli bowiem rozszyfrować, jakie znane obrazy malarz umieścił na swoim płótnie.

Darmowy listopad to również okazja do odkrycia dzieł mniej znanych, ale pod wieloma względami wyjątkowych. Takich jak szwajcarski zegar z pozytywką, wykonany pod koniec XVIII w. w pracowni Jacques-Droz, która zasłynęła wykorzystaniem skomplikowanych mechanizmów wprawiających w ruch nie tylko sam zegar. Czasomierz z Pałacu na Wyspie może się poszczycić wyjątkową „kukułką”, a dokładniej – gilem, który w rytm wybijanych godzin porusza skrzydłami, ogonem i dziobem. W tym samym czasie pozytywka wygrywa melodię imitującą ptasi świergot. Z kolei w Pałacu Myślewickim można zobaczyć nietypowy – czworoboczny fortepian, który został wykonany pod koniec XVIII w. w Londynie przez Adama Beyera. W Łazienkach Królewskich tropiciele ciekawostek na pewno nie będą się nudzić.

Salony Poezji K40 zapraszają na spotkanie z Krystyną Jandą, która przeczyta wiersze Haliny Poświatowskiej (20.11), a ukraiński poeta i eseista Mykoła Riabczuk będzie gościem popołudnia z cyklu Światło literatury (23.11). Melomanów zainteresuje Festiwal De Musica (19-20.11) i Salon Muzyczny (27.11). Przed nami także sympozjum z okazji 252. rocznicy koronacji Stanisława Augusta (25.11) i wykład historyczny o jednym z architektów Łazienek Królewskich: Janie Chrystianie Kamsetzerze (30.11). Darmowy listopad w rezydencjach królewskich to jedna z najważniejszych akcji promujących zabytki i muzealne zbiory. Biorą w niej udział Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Darmowy listopad jest częścią programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 
Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
do godziny
od jednej do dwóch godzin
od dwóch do czterech godzin
od czterech do ośmiu godzin
osiem godzin lub więcej
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób.



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola