Belka
Środa, 8 Maja 2024   imieniny: Stanisław, Eryk, Liza
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Młodzież z Legionowa poprowadzi wycieczkę śladami lokalnej społeczności żydowskiej

2012-05-18  
Źródło artykułu: dialog.org.pl
 
Młodzież z Legionowa poprowadzi wycieczkę śladami lokalnej społeczności żydowskiej

Śladami Żydów z Legionowa W piątek 18 maja br. o godz. 15.00 uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie zabiorą swoich szkolnych kolegów i koleżanki oraz członków Młodzieżowej Rady Miasta na spacer po miejscach związanych z żydowską przeszłością swojego miasta, w ramach Szkoły Dialogu - programu fundacji Forum Dialogu Między Narodami.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.

W ramach czterech warsztatów młodzież pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu odkrywa historię ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.

Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W trakcie warsztatów edukacyjnych uczniowie z Legionowa zgłębiali podstawowe zagadnienia dotyczące kultury i tradycji żydowskiej, spotkali się z przedstawicielem Muzeum Historycznego w Legionowie oraz poprowadzili dla trenerów Forum spacer śladami legionowskich Żydów, przygotowaną przez siebie trasą. W najbliższy piątek licealiści po raz drugi będą mieli okazję sprawdzić się w roli przewodników prowadząc wycieczkę dla swoich rówieśników ze szkoły oraz przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta, których zaprosili na wspólny spacer po miejscach związanych z historią lokalnej społeczności żydowskiej.

Żydzi zaczęli osiedlać się w Legionowie w roku 1877, gdy na tych terenach powstała stacja Kolei Nadwiślańskiej Jabłonna oraz letnisko zwane Gucinem. Zajmowali się przede wszystkim handlem i usługami i należeli do elity miasta. W 1939 roku, gdy do Legionowa wkroczyły wojska niemieckie mieszkało tam 3000 osób, z czego 800 stanowiła ludność żydowska.

W czasie II wojny światowej naziści utworzyli w Legionowie obóz pracy przymusowej przy budowie wału przeciwpożarowego wzdłuż Wisły, oraz getto, z którego w 1942 roku przewieziono Żydów do getta warszawskiego oraz do Radzymina, a stamtąd do obozu zagłady w Treblince.

Legionowskie getto znajdowało się na terenie Ludwisina w rejonie dzisiejszych ulic: Sobieskiego, Mieszka I, Prymasowskiej, Kozietulskiego, Pomorskiej i Zygmuntowskiej, uwięziono w nim od dwóch do trzech tysięcy osób pochodzenia żydowskiego - mieszkańców Legionowa i sąsiednich miejscowości.

Sprawozdanie z przygotowanej przez uczniów wycieczki po Legionowie, weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.

W roku 2012 zajęcia w ramach Szkoły Dialogu przeprowadzone zostaną łącznie w 50 polskich szkołach. Projekt w Legionowie współfinansowany jest z grantu Conference on Jewish Material Claims Against Germany.

Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.

dialog.org.pl
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 
Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
do godziny
od jednej do dwóch godzin
od dwóch do czterech godzin
od czterech do ośmiu godzin
osiem godzin lub więcej
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób.



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola