Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wywiad z Prezesem Stowarzyszenia Budowy Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego w Legionowie

Data publikacji: 2016-09-12, Data modyfikacji: 2016-09-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Wywiad z Prezesem Stowarzyszenia Budowy Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego w Legionowie
-->

W związku z odsłonięciem w dniu 15 sierpnia br. w Legionowie pomnika Marszałka J. Piłsudskiego przeprowadziliśmy wywiad z Prezesem Stowarzyszenia Budowy Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego w Legionowie – Piotrem Radzikowskim.

Kiedy zrodziła się idea postawienia w Legionowie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego?

Idea zrodziła się ponad 16 lat temu, tj. w 1998 roku. A mianowicie, po wybudowaniu pomnika Marszałka w Warszawie, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy tamtego pomnika - Jerzy Waldorf - rozmawiając z ówczesną Senator RP Ligią Urniaż - Grabowską, dowiedział się, że w Legionowie nie ma pomnika Marszałka. W związku z tym, podjął starania i 3 maja 2000 r.  Miasto Legionowo otrzymało na ręce ówczesnego prezydenta Legionowa - pana Andrzeja Kicmana - gipsową kopię pomnika dłuta Kazimierza Ostrowskiego, którą w asyście policji sprowadzono do Legionowa.

Dlaczego właśnie pomnik Marszałka w Legionowie ?

Bo to wielki Polak dzięki, któremu po 126 latach Polska odzyskała niepodległość, a w 1920 r. zatrzymał podbój Europy przez bolszewików, wreszcie założyciel Legionów Polskich, od których wywodzi się nazwa miasta.

Kto był zaangażowany w realizację tej idei ?

W listopadzie 2008r. z inicjatywy Stowarzyszenia Mała Ojczyzna powstało Stowarzyszenie Budowy Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego w Legionowie. Celem Stowarzyszenia było wzniesienie pomnika Marszałka w naszym mieście. Tak naprawdę, realizacja pomysłu była możliwa dzięki mieszkańcom miasta i jego okolic, firmom tutaj funkcjonującym, a przede wszystkim dzięki współpracy z władzami miasta - prezydentem Romanem Smogorzewskim, Radą Miejską oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa  i jej sekretarzem - prof. Andrzejem Kunertem.

Ile czasu było potrzeba aby zrealizować pomysł?

W sumie 8 lat, a od momentu podpisania porozumienia z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa  proces realizacji trwał zaledwie 4 miesiące. Tak szybka realizacja była możliwa dzięki szybkiej pracy odlewni z Legionowa - firmie Legart i jej pracowników, którzy pracowali z wyjątkowym zaangażowaniem. Wspaniale, że jest kolejnym miejscem pamięci w Legionowie i mam nadzieję, że jego mieszkańcy będą z niego dumni.

Dziękujemy za rozmowę.

 

ZOBACZ VIDEO:

Uroczyste odsłonięcie pomnika Marszała Józefa Piłsudskiego w Legionowie


 

MM, Źródło artykułu: informator-lokalny.pl, Autor zdjęć: MAS
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 
Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
do godziny
od jednej do dwóch godzin
od dwóch do czterech godzin
od czterech do ośmiu godzin
osiem godzin lub więcej
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób.



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola