Belka
Sobota, 1 Czerwca 2024   imieniny: Hortencja, Jakub, Konrad
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Świętujemy ON-LINE: niepodległościowy koncert ZTL „Promyki” i spotkanie z twórcami ludowymi z Kołbielszczyzny

Data publikacji: 2020-11-06, Data modyfikacji: 2020-11-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Świętujemy ON-LINE: niepodległościowy koncert ZTL „Promyki” i spotkanie z twórcami ludowymi z Kołbielszczyzny

XX Festiwal Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki ON-LINE

10 listopada 2020 r., godz. 19, LIVE: youtube (kanał OK Wieliszew)

Od 20 lat w Wieliszewie świętujemy niepodległość na ludowo, przekonując, że kultura ludowa to ważna część naszej narodowej tożsamości i jednocześnie przykład tego, jak pięknie możemy się różnić. Dwudziesta, jubileuszowa, edycja miała być wyjątkową, również za sprawą pojawienia się części wystawienniczo-kulinarnej. I taką będzie! W niesprzyjających warunkach realizujemy ją dla wszystkich miłośników folkloru i ludowych patriotów w formule ON-LINE i zapraszamy na relację tradycyjnie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości - 10 listopada 2020 r. o godz. 19 za pośrednictwem portalu youtube!

Tradycją Festiwalu są występy zaproszonych zespołów folklorystycznych, kapel ludowych, a także warsztaty prowadzone przez twórców ludowych. W tym roku to my, z kamerą, odwiedzimy naszych bohaterów reprezentujących niepowtarzalny i wciąż żywy folklor Kołbielszczyzny - regionu leżącego niemal u wrót stolicy. Porozmawiamy z jego ambasadorami, twórcami ludowymi z Woli Sufczyńskiej (Marianna Piętka i wycinanka kołbielska z papieru glansowanego), Rzakty (Kazimiera Szczęsna, z którą upieczemy tradycyjną sójkę gliniecką) i Celestynowa (Andrzej Powałka i Kapela Kołbielska). Zapraszamy!

Na parkiecie zaś zobaczymy gospodarzy - kulturalną wizytówkę Gminy Wieliszew i Powiatu Legionowskiego, jeden z największych zespołów folklorystycznych działających na Mazowszu. Zespół Tańca Ludowego „Promyki" zaprezentuje 7 kompozycji z różnych zakątków Polski: tańce kaszubskie (grupa przygotowawcza), śląskie i kurpiowskie (grupa dziecięca), tańce górali spiskich, górali żywieckich i tańce opoczyńskie (grupa młodzieżowa) oraz tańce Starej Warszawy (grupa seniorska).

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PROGRAM KONCERU

1. Grupa Przygotowawcza ZTL PROMYKI
„Tańce inspirowane Tańcami Kaszubskimi"
Choreografia: Kamil Rząca
Muzyka: Przemysław Marcyniak

2. Grupa Dziecięca ZTL PROMYKI
„Tańce i Zabawy Lubelskie"
Choreografia: Ewa Miś - Krzemińska
Muzyka: Przemysław Marcyniak

3. Grupa Dziecięca ZTL PROMYKI
„Tańce i Zabawy Kurpiowskie"
Choreografia: Norbert Późniewski
Muzyka: Przemysław Marcyniak

4. Grupa Młodzieżowa ZTL PROMYKI
„Tańce Żywieckie"
Choreografia: Dariusz Skrzydlewski
Muzyka: Witold Jarosiński

5. Grupa Młodzieżowa ZTL PROMYKI
„Tańce Górali Spiskich"
Choreografia: Dariusz Skrzydlewski
Muzyka: Przemysław Marcyniak

6. Grupa Młodzieżowa ZTL PROMYKI
„Tańcowały Dwa Michały - Obrazek z Opoczna"
Choreografia: Jan Łosakiewicz
Muzyka: Przemysław Marcyniak

7. Grupa Dorosła ZTL PROMYKI
„Tańce Starej Warszawy:
Choreografia: Dariusz Skrzydlewski
Muzyka: Przemysław Marcyniak


ZTL „PROMYKI"
W swoim różnorodnym repertuarze obejmującym większość z regionów etnograficznych kraju Zespół Tańca Ludowego „Promyki" z Wieliszewa w sposób szczególny pielęgnuje spuściznę ludową Mazowsza - obszaru kulturowej identyfikacji. Obok tradycyjnego przeglądu folkloru z różnych części kraju, w ramach rejestrowanego koncertu zaprezentuje wywodzące się z obszaru Mazowsza tańce i zabawy opoczyńskie, łowickie (oba regiony w ujęciu Kolberga zaliczane w części do tzw. Mazowsza Polnego), kurpiowskie (wg. Kolberga Mazowsza Starego - Mazurów Kurpi) oraz kultywowane na terenie pogranicza mazowiecko-podlaskiego tańce i zabawy podlaskie (wg. Kolberga wpływy podlaskie widoczne były na wschodnich rubieżach Mazowsza Leśnego - głownie Ziemi Łukowskiej, zaś same Podlasie zalicza badacz do Mazowsza Starego - Mazurów Podlasia).

REPORTAŻE Z KOŁBIELSZCZYZNY
Mazowsze Leśne, wg wybitnego etnografa Oskara Kolberga rozpięte szeroko na prawym brzegu środkowej Wisły pomiędzy uchodzącymi do niej Narwią na północnym-zachodnie i Wilgą na południu, oparte od północy o Bug, na wschodzie zaś sięgające Podlasia, to region etnograficzny, na którego terenie położona jest również współczesna Gmina Wieliszew.

Dziś gościmy w jego sercu - Kołbielszczyźnie, wśród sosnowych lasów, mokradeł i wydm Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu wartkiego Świdra, uchodzącego do Wisły pod Otwockiem, niemal na południowych przedmieściach Warszawy. Stolicą regionu położonego między Otwockiem, Mińskiem Mazowieckim i Garwolinem, jest Kołbiel - wieś, niegdyś miasto, założona na początku XIV w. Okolice Kołbieli słyną do dziś z wyjątkowo bogatego i odrębnego folkloru, wciąż pielęgnowanego przez mieszkańców i twórców ludowych. Jednym z jego przejawów jest tradycyjny strój kobiecy szyty z tkaniny samodziałowej. Na przenośnych warsztatach tkackich zwanych staciwami powstają tkaniny lniano-wełniane o charakterystycznym układzie bardzo drobnych kolorowych prążków, najczęściej na czerwonym tle. W podobny sposób tworzone są chodniki zwane szmaciakami oraz narzuty i tkaniny pościelowe. Do dziś pielęgnowana jest tradycja wycinanek z kolorowego papieru glansowanego. Charakterystyczną potrawą regionu jest sójka gliniecka. W Kołbieli i okolicy zachowało się miejscowe budownictwo drewniane. Żywe jest również muzykowanie, wciąż na weselach spotkać można tradycyjne wiejskie kapele ludowe, działają zespoły śpiewacze. Popularnymi tańcami ludowymi tzw. Mazowsza nad Świdrem są: drabant, mazurek, oberek, polka gładka i trzęsiona. Starsi mieszkańcy regionu, posługujący się gwarą kołbielską, określają go również mianem Polesia, a jego mieszkańców - Polesakami. Czym dla nich jest Kołbielszczyzna - opowiedzą Państwu zaproszeni twórcy ludowi skupieni w sieci Mazowieckiego Szlaku Tradycji: Marianna Piętka z Woli Sufczyńskiej, Andrzej Powałka z Kapeli Kołbielskiej z Celestynowa oraz Kazimiera Szczęsna z Rzakty.

O FESTIWALU
Festiwal Pieśni i Tańców Polskich stał się wieliszewską specjalnością i oryginalnym wkładem w świętowanie niepodległości, przypominając o roli jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej pełniły ludowa kultura i dziedzictwo. Organizowana od roku 2001 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości impreza ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski. Głównym celem Festiwalu jest uświetnienie obchodów niepodległościowych polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie - z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie - rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję. Patronem Festiwalu od roku 2014 jest Stanisław Moniuszko - najważniejszy z twórców polskiej opery narodowej, którego twórczość cechowały narodowy charakter ale i liczne ludowe inspiracje, u podstaw których leży przenikający się folklor trzech grup etnicznych żyjących obok siebie: Polaków, Białorusinów i Litwinów. W roku 2017, po raz pierwszy w historii Festiwalu, gościliśmy grupę polonijną - reprezentujący Polonię litewską Zespół Tańca Ludowego „Perła" z Niemenczyna, jeden z największych na Wileńszczyźnie. W roku 2019 sięgnęliśmy spuścizny Polaków zamieszkujących Zaolzie, zapraszając grupę polonijną z czeskiego Cieszyna - Zespół i Pieśni i Tańca „Olza".

, Źródło artykułu: Ośrodek Kultury w Wieliszewie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 
Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
do godziny
od jednej do dwóch godzin
od dwóch do czterech godzin
od czterech do ośmiu godzin
osiem godzin lub więcej
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat legionowski - siedzibą powiatu jest miasto Legionowo, jedno z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaludnionych miast w województwie Mazowieckim. Miasto leży w odległości 23 km na północ od centrum m.st. Warszawy, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i jest położone na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61).

W skład powiatu legionowskiego wchodzą gminy: Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Liczba stałych – zameldowanych mieszkańców w powiecie legionowskim wg stanu na 30.06.2014 r. wyniosła 106 108 osób.



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola